fbpx

Barkod Programı Ne İşe Yarar

Barkod Programı Ne İşe Yarar

Barkod günlük yaşamımıza girmiş ve neredeyse bütün işletmecilerin hayatını kolaylaştırmış olan bir icattır. Barkod sayesine işletmeciler sistemlerini daha kolay yönetebiliyor ve stok bilgisini anında elde edebiliyor. Stok bilgisi elde etmek eskiden çok zordu ve defter tutma şeklinde yapılırdı. Depo sayımları da çoğu çalışanın korkulu rüyasıydı fakat Barkod programı sayesinde bu dönem geçmişte kaldı. Barkod programı ile ürünün hakkında bilgileri, ürünün stok bilgisini, ürünün başka hangi mağazada olduğunu tespit edebiliyor. Bu sayede müşterinin istediği ürün var mı yok mu kolayca anlaşılabiliyor. Bu da müşteriden olumlu bir dönüt almamızı sağlıyor. Bu sayede satışlar artıyor ve mağaza algoritması belirlenebiliyor. Bu sayede globalleşen dünyada globalleşen markalar oluşuyor ve herkes dünyaya ulaşabiliyor.

Barkod Sistemleri Ne İşe Yarar?

Barkod Sistemi Nerelerde Kullanılır

Barkod sistemi hemen hemen bütün mağazalarda kullanılıyor. Barkod sistemi bütün işletmecilere kolaylık sağlar ve her işletmede kolayca kullanılabilir. Bunlardan bazıları marketler, mağazalar, manavlar ve aktarlar gibi yerlerdir. Kolaylık sağladığı için bütün işletmeciler kullanır. Barkod sistemi yazar kasalarda da kolaylık sağlar. Sadece barkod ile stok bilgisi öğrenilmez örneğin manavlarda kilosu tartılan meyvenin fiyatı da öğrenilir. Barkod sistemi sayesinde ürün hakkındaki bilgilere de ulaşılır ürünün kumaşı, ürünün rengi, ürünün durumuna ulaşılır. Bu da hem işletmeciye hem de müşteriye kolaylık sağlar. Barkod sistemi etiketlerde kullanılır ve etikete sığmayacak olan bilgileri de sığdırır. Bu sistem sayesinde bilgiler kod okutulduğunda ortaya çıkar ve satıcıya kategorilemede yardımcı olur.

 

Barkod Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Barkodun patentini 1949 yılında Norman Joseph Woodland almıştır. Barkod fikri, farklı mürekkep ile yazılan mors alfabesine benzer bir alfabeye UV ışını yansıtarak yazılanları okumaktı. Bu çalışmalar sonucunu uzun sürse de sonuç verdi ve kullanılmaya başlandı. Sağladığı kolaylık sayesine dünyaya yayıldı. Şimdilerde ise hemen hemen her yede kullanılan barkod sistemi sayesinde dünya daha da kolaylaştı ve gelişti. Barkod sistemi tabii ki bulunduğu gibi kalmadı ve gelişmeye devam etti sadece başlarda fiyat bilgisi veren barkod sistemi şimdilerde ürün hakkındaki çoğu bilgiyi veriyor ve üzerindeki çizgilere sadece fiyat tanımı değil ürün bilgisi de yerleştiriliyor ve yansıma ile okunuyor.

Barkod Teknolojisi

Barkodlar hayatımızı kolaylaştırmıştır ve teknolojinin gelişimine katkı sağlamıştır. Bu barkodlar boyut boyut belirlenmiştir. Tek boyutlu barkodlar ikili kodlara sahiptir yani birler ve sıfırlar. Çizgi ve boşluklar gibi değişkenlere sahiptirler ve bu kombinasyona göre farklı basılırlar. Kodun okunabilmesi için çizgi ve boşluklar arasında yeterli boşluk ve baskı kalitesi olmalıdır. Her tarayıcı kodu aynı şekilde okumaz her kodun okuyucusu farklıdır. Genel olarak kullanılan okuyucular lazerli kod okuyuculardır. Koda ışın gönderir ve yansıyan ışığa göre okuma gerçekleştirir. Marketlerde satılan ürünler market kod okuyucusuna göre dizayn edilmiştir. Barkodlar hayatımızı kolaylaştırmıştır ve teknolojinin gelişimine katkı sağlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Barkod Numarası Nasıl Alınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Reklam

Barkod Programı Hakkında

Barkod Programı Gelişen teknoloji ile birlikte işleri daha kolay hale getirmek için her sektörde yapılan …