İş Yerleri İçin Barkod Sistemi Nasıl Kurulur ?

işyerine barkod sistemi kurmak istiyorum

İş Yerleri İçin Barkod Sistemi

Barkod sistemi nasıl kurulur sorusu için öncelikle yazılım kısmını ele alırsak, işletme sahibi hangi özellikleri içeren bir program alması gerektiğine karar vermelidir. İhtiyacı olsun olmasın birçok özelliği bünyesinde barındıran bir yazılım tercih etmesi, hem öğrenme sürecini uzatacak, hem de pratik çözümlerle rahat kullanım imkanını elinden alacaktır. Gereksiz özellikler için olması gerekenden daha çok para ödemesine neden olacaktır.

zoom sokak modasiKısacası programın kullanım amacını belirlemek, yazılım satın alırken çok daha cüz’i miktarda bir ödeme yapmanızı sağlayacaktır.

İş Yerleri İçin Barkod Sistemi Örneğin; Ufak bir bakkal işlettiğimizi düşünelim, stok nedir, stok nasıl takip edilir bilmiyoruz, barkod sistemi nasıl kurulur  ve öğrenmekte istemiyoruz, ancak işletmede kendimizin durmadığı zamanlarda yerimize bakan kişilerinde yanlış fiyatlarla ürünleri satıp haksız kazanç ya da kayıp yaşanmasından endişe ediyoruz.

İnternette ufak bir araştırma yaptığımızda birçok programın deneme sürümlerini indirip test edebildiğimiz görülmektedir. Bu tip bir işletmenin 200 TL ile 500 TL arasında bir yazılım lisansı alarak kullanması mümkündür.

qGXY03 minSatın alınan Barkod Programı ilgili olarak bilinmesi gerekenler

1) Üreticinin sitesinde adresi, telefonu ve mersis numarası var mı kontrol edilmelidir.

2) Satın alınan yazılımla ilgili üreticinin nasıl destek verdiği öğrenilmelidir.

3) Yazılım için aylık / yıllık bir ödemesi olup olmadığı öğrenilmelidir.

4) Yüklenen yazılımın farklı bir bilgisayara kurulmak istenmesi durumunda ücret isteniyor mu sorulmalıdır.

5) Zaman zaman bazı sektörler için ücretsiz olarakta programlar sunulmaktadır. Ancak dikkate alınması gereken nokta bir gün üreticisi programı yayınlamaktan vazgeçerse kullanılan programında atıl duruma gelme olasılığıdır.

ve son olarak gerekli olan, ürünlerimizi programa kayıt edebilmemiz ve satış aşamasında ürünleri bilgisayara aktarabileceğimiz bir barkod okuyucudur.

barkod sistemleri depo yazilim scaled

Barkod Sistemi Hayata Geçirilmesi

 

Artık programımıza ürünlerimizi kolay, hızlı, pratik ve satış fiyatlarını tanımlamamız gerekecektir. Programa dükkanımızdaki tüm ürünlerin girişini yaptıktan sonra artık, gelen müşterilerimizin aldığı ürünlerinin üzerindeki barkodları okutarak satış yapabiliriz. Toplam satış tutarını bilgisayar bizim için hesaplayacağından. Hata yapma olasılığı bizim yapacağımız hesaba göre çok daha doğru olacak, dükkandaki tüm ürünlerin fiyatlarını aklımızda tutmamızada gerek kalmayacaktır.

Bunada Göz Atabilirsiniz  Restoran Adisyon Sistemi

barkodlu qr sistemleri depo scaled

İş Yerleri İçin Barkod Sistemi Nasıl Kurulur hakkında bir kaç bilgi

Bir işletme için barkod sistemi kurmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. İhtiyaç analizi yapın: Hangi tür ürünleri takip etmeniz gerektiğini ve hangi amaçlar için barkod sistemi kullanacağınızı belirleyin.
  2. Barkod yazıcı ve okuyucu seçin: Barkod etiketlerini yazdırmak ve okumak için bir barkod yazıcı ve okuyucu satın almanız gerekebilir. Farklı tipte barkod yazıcıları ve okuyucuları bulunmaktadır, ihtiyacınıza uygun olanı seçin.
  3. Barkod etiketleri satın alın: Barkod etiketlerini yazdırmak için uygun boyutlarda ve şekillerde etiketleri satın almanız gerekebilir.
  4. Barkod numarası oluşturma: Barkod numaralarınızı oluşturmak için bir barkod numarası oluşturma yazılımı veya barkod numarası sağlayıcısı kullanabilirsiniz.
  5. Barkod yazılımı seçin: Barkod etiketlerini oluşturmak, depolamak ve okumak için bir barkod yazılımı satın almanız gerekebilir.
  6. Barkod etiketleri yazdırın: Barkod yazıcınızı kullanarak ürünleriniz için barkod etiketleri yazdırın ve ürüne yapıştırın.
  7. Barkod etiketlerini okuyun: Ürünlerinizi satarken, stoklarınızı takip ederken veya envanterinizdeki ürünleri bulmak için barkod okuyucuyu kullanın.

Barkod sistemi kurmak için tüm bu adımları tamamlamak gerekebilir. Barkod sistemleri işletmelerde envanter yönetimi, satış takibi, stok kontrolü gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.