E-Fatura ve E-Arşiv Uygulamaları

,
efatura 1 5328b

E-Fatura Nedir?

E-Fatura elektronik ortamlarda hazırlanan faturalara verilen genel addır. Kağıda basılmamış olan ve sunucular aracılığıyla alıcı satıcı arasında gönderilen e-fatura, ilerleyen zamanlarda bütün firmalar için zorunlu hale gelecektir.

E-Arşiv Nedir?

433 sayılı vergi usul kanunu ile belirtilen standartlara uygun olarak düzenlenmiş ve muhafaza edilmiş olan faturaların elektronik ortamlara taşınmasını, o ortamda oluşturulmasını (e-fatura) ve elektronik ortamlarda raporlanmasını kapsamaktadır.

E-Arşiv kullanıcısı olabilmek için elbette ki e-fatura kullanıcısı olmak gibi bir zorunluluk söz konusu olmaktadır. E-Arşiv sistemi daha önceden hazırlanmış ya da elektronik ortamlarda oluşturulmuş olan faturaların alıcı ve satıcı arasında güvenli bir biçimde ulaşmasını sağlayan sistemdir.

barkodlu qr sistemleri depo scaled

E-Fatura Kimler İçin Zorunludur?

E-faturanın pek çok avantajı vardır ve bu avantajlardan yararlanmak isteyen herkes bu sistemi kullanabilmektedir.  Madeni yağ lisansına sahip ya da madeni yağ ticareti yapan firmalar yıllık 25 Milyon Türk Lirası ciroya ulaşıyorsa; ÖTV’ ye tabii olan kola, gazoz, alkollü ürün, tütün üreticileri, tütün ithalatçıları firmalar ve bu firmalarla olan ticareti 10 Milyon Türk Lirasına ulaşan firmalar e-fatura kullanmak zorundadırlar.

E-Fatura Avantajları

  • Maliyetleriniz hatırı sayılır derecede azalmaktadır. (Kağıt, kalem, zarf, posta ücretleri, arşivleme, mutabakat vs.)
  • Faturalarınız hazır şablonlar aracılığıyla daha hızlı bir biçimde hazırlanır ve size zamandan tasarruf etme şansı sağlamaktadır.
  • Faturalarınız yasal düzenleme gereği 5 yıl saklanmak zorundadır ve sebepten faturalarınız kaybolmaz. Sizden faturasını yeniden isteyen müşterilerinize anında faturasını iletebilirsiniz.
  • Tahsilâtlarınız eskisine nazaran çok daha hızlı bir hale gelir.
  • Faturalarınızı dijital ortamlarda saklayabilirsiniz ve bu arşivlere çok kolay bir arayüz aracılığıyla ulaşabilirsiniz.
  • Fatura saklama ve bu eylemi gerçekleştirirken meydana gelen iş yükünden kurtulmuş
  • İşletmenizde kullandığınız muhasebe yazılımları ile entegrasyon sağlayabilir ve hızlı bir şekilde fatura kesebilirsiniz. Kestiğiniz faturalar otomatik olarak muhasebe yazılımınıza da aktarılır ve orda da gerekli işlemleri sağlayabilirsiniz.
  • Çevre dostudur. Kağıt israfının önüne geçer, teknoloji çağında boş yere ağaç kesiminden kurtulmamızı sağlar.
  • Müşteriler ve satıcılarla mutakabatlarınızı kolaştırır.
  • barkod depo otomasyonu scaled