Barkod Programı Hakkında

Barkod Programı Hakkında

Barkod Programı Hakkında Gelişen teknoloji ile birlikte işleri daha kolay hale getirmek için her sektörde yapılan çalışmalar vardır. Ticaret oldukça dikkat ve disiplin gerektiren bir iş olduğu için teknolojiden yardım almamak imkansızdır. Teknoloji geliştikçe paralel olarak artış gösteren barkod sistemi de oldukça kullanışlı ve pratik yöntemlerden bir tanesidir. Alışveriş yaparken aldığımız ürünlerin neredeyse hepsinin üzerinde bulunan, beyaz zemin üzerinde ki siyah şekillerden meydana gelen, çizgi ve sayıların birleşiminden oluşan özel sisteme barkod sistemi denir.

Barkod sisteminin kullanıldığı en güzel örnek market alışverişlerinde kasa da ürünlerin okutulması ile çıkan ve otomatik hesaplanan fiyatlardır. Bu sistem sayesinde birçok insanın işi kısa sürede çözülerek zamandan tasarruf sağlanır. Barkod sistemini kullanan perakende satış işletmelerinin ihtiyacı olan en önemli şey ise barkod programlarıdır. Barkod programları işletmelerin sattığı ürünlerin satışlarıyla beraber stoklarını takip eden bir programdır. Aynı zamanda ödeme ve borçlarda barkod programları ile kolayca takip edilir. Çalışma alanları genellikle bir bilgisayar ya da barkod okumak için özel olarak kullanılan barkod okuyuculardır. İhtiyaç ya da isteğe bağlı olarak yazıcı, ,fiş çıkarmak için fiş gibi ek malzemeler de kullanılır. Ayrıca barkod programları okutulan barkodun numarasını veri tabanına kaydederek ürünün bilgilerini de kayıt altına alır. Böylece fiyatlar güncel olarak alınarak tutar daha doğru hesaplanır.

Barkod Programı Hakkında yanlış bilinenler

Barkod Programı Hakkında bildiğimiz bir çok örnekleme var. Barkod sistemine geçiş yapmak isteyerek, barkod programı satın alanların en büyük sorunu programı doğru kullanmayı bilmemektir. Barkod programı satın aldıktan sonra yapmanız gereken ilk adım barkod okuyucunuzu bilgisayarınıza takarak tanımlamanız olmalıdır. Daha sonra ürün ekle/ ürün güncelle sayfasından mevcut ürünleri girerek hesabınıza eklemelisiniz. Daha sonra her ürün için ayrı stok kartı hazırlamanız gerekir. Hazırladığınız barkod kartları ürünün piyasada ki ortalama fiyatını ve adı gibi birçok bilgiyi de size sunar. Ürünleri doğru oluşturduğunuzdan emin olduktan sonra satış yapılan sayfadan ürünlerin barkod numarasını okutarak fişe ekleme yapabilirsiniz.

qGXY03 minBarkodun. Zaman’a Katkısı

Fişe eklediğiniz ürünler üzerinde ki değişiklikleri isteğe bağlı olarak satış esnasında güncelleyebilir, değiştirebilirsiniz. Birden fazla ürünün satışı halinde oluşan toplam fiyat tutarı sayfanın sağ üst köşesinde gösterilir. Satış yaptığınız ürünler barkod programı sayesinde otomatik olarak stoktan düşecek ve güncel stok otomatik olarak ayarlanacaktır. Barkod programı sayesinde ürün bilgilerine istediğiniz her an istediğiniz yerde erişim sağlayabilirsiniz. Bu sayede işletmenin içerisinde bulunmadan bile alım, satım konusunda bilgi sahibi olabilir, evinizden de işleri kontrol edebilirsiniz. Ürün stoklarını yenilerken barkod programı ile eksik ürünleri kolayca takip edebilir, fazladan ürün siparişinin önüne geçebilirsiniz. Müşteri profillerini takip edebileceğiniz gibi son ödeme tarihlerini, ödeme yapılıp yapılmadığını tespit ederek, hesabınızı daha kolay tutabilir ve ödeme geciktiren müşterilerinizle kolayca iletişime geçerek ücretinizi en doğru şekilde temin edebilirsiniz.

11 min