Barkod Okuma Programları

barkod sistemi nedir scaled

Barkod Okuma Programları, günümüzde birçok işletme için vazgeçilmez bir hale geldi. Ürünlerin tanımlanması ve takibi için kullanılan bu sistemler, işletmelerin iş süreçlerini hızlandırarak verimliliği arttırıyor. Ancak barkod sistemlerinin işletmelerde kullanılabilmesi için kurulum işlemlerinin doğru şekilde yapılması gerekiyor. İşte, barkod kurulumu nasıl yapılır, başlıklar halinde adım adım açıklıyoruz.

img 5537

1. Barkod Okuyucu Seçimi

Barkod okuyucu programı, barkod sistemlerinin en temel bileşenidir. İşletmeler, kullanacakları barkod okuyucuyu seçerken öncelikle ihtiyaçlarını ve kullanım amacını belirlemelidirler. Barkod okuyucunun kablosuz mu yoksa kablolu mu olacağı, 1D mi yoksa 2D kodları okuyabiliyor olup olmadığı gibi faktörler, seçim yaparken göz önünde bulundurulmalıdır.

2. Donanım Kontrolü

Barkod okuyucunun kullanılacağı bilgisayarın donanım özellikleri, barkod okuyucunun doğru şekilde çalışmasını sağlamak için önemlidir. Bilgisayarın işlemci, bellek ve işletim sistemi özellikleri, barkod okuyucuyla uyumlu olmalıdır. Bunun için, işletmenin IT ekibi veya dışarıdan uzman desteği alınarak bir donanım kontrolü yapılmalıdır.

3. Barkod Okuma Yazılımının Yüklenmesi

barkod sistemi nedir scaled

Bir barkod okuyucunun kullanılabilmesi için öncelikle bilgisayarda barkod okuma yazılımının yüklü olması gereklidir. Barkod okuyucu üreticisi tarafından sağlanan yazılım, bir CD veya internet üzerinden indirilebilir. Yazılımın indirilmesi ve kurulumu, genellikle oldukça basittir ve talimatlar eşliğinde yapılır.

4. Barkod Okuyucu Bağlantısının Kurulması

depo barkod sistemi yazilimi34 scaled

Kablolu bir barkod okuyucu kullanılıyorsa, doğru şekilde bağlanması gereklidir. Bunun için barkod okuyucu ve bilgisayara ait portların uyumlu olması gereklidir. USB portuna bağlantı yapılacaksa, barkod okuyucunun USB kablosu doğru şekilde takılır. Kablosuz bir barkod okuyucu kullanılıyor ise, kablosuz bağlantının doğru şekilde kurulması gereklidir.

5. Barkod Etiketi Yazdırma

Barkod okuma yazılımının yüklenmesi ve barkod okuyucu bağlantısının yapılması sonrasında, barkod sistemini kullanarak etiket yazdırmak mümkündür. Ürünlere ait barkod etiketlerinin, barkod yazılımı üzerinde tasarlanması ve yazdırılması gereklidir. Bu süreç, barkod yazılımı tarafından kolaylıkla yapılabilmektedir.

img 5536

6. Barkod Sisteminin Test Edilmesi

Barkod sistemi kurulduktan sonra, doğru şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Bu amaçla, barkod yazılımı kullanılarak oluşturulan barkod etiketi, barkod okuyucu ile okunarak kontrol edilir. Ayrıca, barkod etiketi oluşturma ve okuma işlemleri birkaç kez tekrarlanarak sistemin doğru şekilde işlediğinden emin olunur.

Sonuç olarak, barkod sistemlerini kullanmak için doğru kurulum işlemlerinin yapılması gereklidir. Barkod okuyucunun seçimi ve bağlantısının doğru şekilde yapılması, barkod yazılımının yüklenmesi ve test edilmesi, kurulum işlemlerinin en önemli adımlarıdır. İşletmeler, barkod sistemlerinin kurulumu için IT ekiplerinden veya dışarıdan uzman desteği almaları daha sağlıklı bir seçim olabilir.