Ön Muhasebe Programı Nedir?

, ,

Ön Muhasebe Nedir? Özellikleri Nelerdir ?

İşletme sahipleri için yapılan işlemlerin takibi önemlidir. Bu takip ve raporlama, dosyalama işleriyle bilindiği üzere genel Muhasebe ilgilenmektedir.

depo takip barkod sistemi

Artık Ön Muhasebe kavramı gün geçtikçe literatürümüzde popülaritesini artırmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere kavramının ortaya çıkması, onun genel Muhasebe ve özelliklerinden ayrıldığını göstermektedir.

Genel olarak alım satım, tahsilat gibi finansal işlemlerin düzenlenmesi raporlanması ve takibini kapsarken Ön Muhasebe, bahsedilen bu işlemlerin şirket tarafıyla alakalıdır.
[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Barkod Sistemi Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ediyoruz.

[/box]

 

 Yapılabilecekler ve Özellikleri

Yapılabilecekler aşağıda listelenmiştir.

1-Müşteri-tedarikçi(cari) hesap takibi

Şirketin müşteri ve tedarikçi ile arasında geçen her türlü alım satım, tahsilat ve ödemeler gibi işlemlerin toplandığı, borç ve alacak takibinin yapıldığı hesaptır.

2-Kasa/banka hesabı takibi

Şirketin kasasında ve banka hesaplarında bulundurduğu nakit paranın, banka hesabı üzerinde yaptığı işlemleri ve kasaya giren çıkan nakit paranın kaydedilip izlendiği takiptir.

3-Fatura ve irsaliye işlemleri/takibi

Yapılan alım satımlardan sonra kesilen faturaların belgelenmesi ve tertiplenmesini kapsayan takiptir. Bu faturalar ve irsaliyelerin düzenli ve doğru takibi, işletmeler için ileri vadede büyük bir önem taşımaktadır.

4-Çek ve senetlerin takibi

Nakit dışında yapılan ödemelerden olan çek ve senetlerin takiplerinin yapılması ve düzenli olarak kayıtlarının tutulmasıdır.  Bu takip, şirketin bütçesi ve işlemleri için tıpkı diğer takipler gibi büyük önem taşımaktadır.

5-Stok giriş ve çıkışının takibi

Şirketin bünyesinde bulunan mal stok takibinin, sayımının, incelemesinin yapılması işlemidir. Malların gördüğü ilgi ve onların sayısı açısından işletme başarısı adına bu takip türü gayet önemlidir.

6-Çalışanların takibi

Şirket bünyesinde çalışan tüm çalışanlar ile alakalı finansal işlemlerin takibidir. Maaş avans, prim gibi giderlerin takibi ve hesabı bu takip içindedir. Finansal planlama ve şirket istikrarı/geleceği açısından önem taşıyan bir takip türüdür.

Ön Muhasebe Nasıl Tutulur ?

Öncelikle Ön Muhasebe tutma ile ilgili en önemli şeylerden biri dikkattir. Hesapların takibinde, incelenmesinde kilit anahtar rolü oynamaktadır. Gün başında kasadaki rakamın gün boyu yapılan tahsilatlar, satışlar, ödemeler gibi finansal işlemlerin ardından gün sonunda elde edilen rakamla kıyaslanmasına dayanır. Eğer ki yapılan işlemler göz önünde bulundurulduğunda, ilk rakam ve son rakam arasında bir problem varsa hesaplamalar tekrar tekrar yapılır.

Bunada Göz Atabilirsiniz  Mağaza Barkod Takipleri

Ön Muhasebe tutmak için uygun yöntemler nelerdir?

Ön Muhasebe tutarken defter, Excel ve Muhasebe programı gibi çeşitli araçlara başvurabilir ve işlerimizi hallederiz. Genel hatlarıyla bu 3 yöntemi anlatalım;
[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Barkod Programı Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ediyoruz.

[/box]

 

1-Muhasebe Defteri

Bilinen en eski ve geleneksel yöntem defter aracılığıyla işlemlerin kaydedilmesidir. Tamamen insan eliyle yapılan bu yöntem/araç, zahmetli ve riskli bir yöntemdir. Her bir veriyi işlemi çalışan deftere kendi yapıp kaydeder. Defter tutmanın zaman ve emek açısından pek iç açıcı olduğu söylenemez. Sonuçta bu defter kaybolabilir, deforme olabilir ve bunun gibi birçok problemle karşı karşıya kalabilir. Yeni nesil ve getirdiklerine adapte olamamış eski zihinler için ilk tercih olsa da genel anlamda artık pek rağbet görmeyen, eleştirilen bir yöntem/araçtır.

2-Excel

Muhasebe Defterine paralel olarak onun bir tık daha sistematik ve konforlu hali olarak Excel kullanımını örnek verebiliriz. Deftere yapılan kaydetme ve buradan yapılan takip işleminin aynısının elektronik ortamda yapılmasıdır. Konfor ve düzen açısından defterden daha çok avantajlı olsa bile iyi bir Excel kullanıcısı değilseniz, Excel’in kendi içinde olan karmaşıklığı sizi biraz zorlayabilir. Pratiklik ve kullanım bilgisi gerektiren bir araçtır.

3- Ön Muhasebe Programı

Bu iki sorgulanabilirliği yüksek araç/yöntem dışında bir diğer seçenek ise Ön Muhasebe programlarıdır.

İyi hazırlanmış bir Muhasebe programı bu işlemleri yapmanızda size büyük kolaylıklar sağlayabilir. Zaman ve emek açısından da diğer iki yönteme göre handikaplıdır.

Avantajları

   • Verilerin güvenliği
   • Anlık erişim
   • Finansal işlemlerin hızlı ve konforlu takibi
   • Anlık ve güvenilir raporların hazırlanması
   • Zaman ve emek açısından kâr elde edilmesi.

Yani bu yöntemler ve özelliklerinden anlayacağınız üzere içinde bulunduğumuz dönem ve şartları açısından işinize en uygun seçenek bu tarz programları kullanmak gibi gözüküyor. Tabii bu yine de sizin tercihinize kalmış.