Mağaza Barkodlu Satış

,

Mağaza barkodlu satış Nedir?

Mağaza barkodlu satış bir işletmenin yerel profilini geliştirmesindeki en önemli teknolojilerden biridir. Barkodlu satışlar birçok açıdan işletmecilere olanak sağladığı gibi aynı zamanda ürünlerin takibi ve istatiksel olarak değerlendirilmesi de müşteri bazlı büyük bir avantaj ortaya çıkaracaktır.

Ürün takibi denilince elbette akla ilk olarak stok takibi gibi belli başlı problemler gelmektedir. Bunların yanı sıra stok dışında barkodlu satışın sunduğu birçok pozitif etkiden de bahsetmek mümkündür. Bu etkilerden ilki mağaza personellerine sağladığı kolaylıktır. Ürünler ve bunların satışı geçmişten bu güne mağaza personelleri için bir sorun olagelmiştir. Bu sorunun temel nedeni ürünün fiyatının liste usülü ile bulunması veya yoğun mağaza günlerinde uzun birikmeler ve yorucu hesaplamalar olarak baş gösterir. Üstelik mağaza bazında aynı ürün üzerinde yapılacak renk, model gibi farklılıklardan kaynaklanan fiyat değişiklikleri için de mağaza barkodlu satış programı biçilmiş kaftan niteliğinde. Öyle ki barkod sistemine girilen ürünlerin yalnızca renk farklılığından kaynaklanan bir fiyat değişikliği bile anında görülür. Öte yandan fiyatların anlık değiştirilme talepleri liste usülü gerçekleştirilen satışlarda hafta ya da gün başı beklenerek uygulanması durumu mağaza barkotlu satış düşünüldüğünde işletmeciler için bir dezavantaj oluşturur nitelikte olacaktır.

Banner45

Ürünlerin istatistiksel olarak değerlendirilmesi bir işletmeyi başarılı kılacak diğer olgulardandır. Kozmetik Mağaza barkodlu satış sunduğu anlık stok görüntüsü avantajıyla hangi saat, gün veya hafta hangi ürünün satıldığı net bir şekilde tek bir merkezde toplanacaktır. Merkezde toplanan istatistiksel verilere göre mağaza müşterisinin yaş veya giyim profili oluşturularak daha çok karlılık getirebilecek ürünler mağazada yerlerini alacaktır.

Tüm bunların yanı sıra mağaza bujiteri barkodlu satış güvenlik temalı avantajını da beraberinde getiriyor. Ülke geneline bakıldığında gerek personel gerek müşteri bazlı yaşanan sıkıntılar mağaza barkod programı seçeneği ile sona eriyor. Mağazada personel tarafından çalınma ihtimali bulunan ürünler veya müşteri tarafından yapılan pazarlık ısrarları işletmecileri zor durumda bırakmaktadır. Mağaza barkodlu satış pazarlık gibi durumları ortadan kaldırırken personel bazlı oluşacak sıkıntıların hepsinin üstesinden geliyor. Bunun temel nedeni ise stok görüntüsünün anlık olarak yansıması ve bu yansıma neticesinde kaybolan ürünlerin değerlendirilmesinin sağlıklı bir şekilde yapılması olarak karşımıza çıkıyor.

Bunada Göz Atabilirsiniz  Depo Barkod Sistemi Kurma