fbpx

Ptt Barkod Sorgulama

PTT Barkod Sorgulama işlemi son derece kolay ve hızlı gerçekleştirilebilmektedir. 150 yıldan fazla bir süredir hizmet veren PTT hizmetleri bünyesinde yer alan posta ve kargo takibi yapmak için gerçekleştirilen sorgular, PTT barkod numarası sayesinde kolayca yapılabilir. PTT kargo takibi için bir kaç sorgulama yönteminden yararlanılabilir.

PTT Kargom Nerede?

Kargo hizmetleri, diğer kargo hizmetlerine kıyasla uygun ücretlerle gerçekleştirilir. Bu teslimat sırasında kargo takibini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Barkod sorgulama ile gönderi takibi iki şekilde gerçekleştirilmektedir.

 • PTT A.Ş. Gönderi Takip sitesine girerek, gönderinizin üzerindeki Barkod numarasını girip Güvenlik Kodunu sorgulamak,
 • E-devlet sitesine girip Barkod Numarası ve Güvenlik Resmi alanlarını doldurarak sorgulamak,

Türkiye’nin en köklü ve en geniş kargo ve posta yapılanmasına sahip olan PTT aracılığıyla yapılan kargo gönderimi işlemlerinden göndericiler ve alıcılar basit bir şekilde barkod sistemi sayesinde haberdar olmaktadır.

Günümüzde pek çok işletmede kullanılan barkod sistemi temelde çalışanların işini kolaylaştıran bir uygulamadır. Ancak barkod yazılım dışarıdan sadece kasiyerin işini kolaylaştıran bir uygulama gibi görünse de bunun yanı sıra işletme yetkilisi için mağazanın temel durumu ve satışları hakkında genel bilgiye sahip olmasını da sağlamaktadır. Barkod sistemi reel mağazacılık ve işletmeciliğin yanı sıra online sanal mağazacılık sistemi için de büyük ölçüde kolaylık sunmaktadır. Barkot okutma ile ilgili yazımız göz atabilirsiniz.

PTT İçin Barkod Sorgulama İşlemi

Bakod Programı ile PTT kargo takibi için web site gonderitakip.ptt.gov.tr aracılığıyla gönderi üzerindeki barkod numarası kullanılarak yapılmaktadır. Sırasıyla şu işlemleri yapmak yeterlidir:

 • İnternet tarayıcısı yardımıyla gonderitakip.ptt.gov.tr sitesine girilir.
 • Gönderi takip kısmında ilk kutucuğa sorgulanmak istenen barkod numarası girilir.
 • Çok sayıda barkod sorgulama işlemi yapılacaksa değişen güvenlik kodu her seferde ayrı ayrı girilmelidir.
 • PTT Pos ve Gönderi barkod sorgulama sonrasında kargo hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.
 • Buradaki bilgiler kargo barkod numarasını bilen herkese açıktır.
 • ptt-barkod-sorgulama

PTT Barkod Sorgulama işlemi ile birlikte, gönderi kabul verileri, kargonun son durumu hakkında bilgiler, gönderinin teslimatına dair bilgiler, kargonun son hareketleri gibi bilgiler öğrenilmektedir.barkod sorgulama işlemini PTT’nin kendi sitesinden yapmak daha çok tercih edilmektedir. Çünkü, özel bir giriş yapmadan neredeyse gerçek zamanlı olarak izleme imkanı sunmaktadır. PTT sitesinden yapılan sorgulamalarda, kargonun güncel durumu web sitesinde tek bir tıklamayla alınabilmektedir. Ayrıca ticari gönderimlerde, gönderilerinize ayrıntılı bir ön bilgi ile yüksek bir şeffaflık da sağlanabilmiş olmaktadır.

 • Gönderi Kabul Bilgileri: Barkod numarası, gönderici tarafının adı, soyadı, adres verileri, alıcı tarafın adı, soyadı ve adres bilgileri, gönderi kabul tarihi ve kabul edilen şubenin bilgileri, kargo ağırlığına dair bilgiler, ödemetipi, gönderi türü ve ücreti gibi detaylardır.
 • Gönderi Son Hareket ve Teslim Bilgileri:  Bu kısımda teslimat açıklaması, kargonun kim tarafından aldığı, hangi tarihde teslimatın gerçekleştiği, son işlem açıklaması gibi bilgiler bulunur.
 • Kargo Hareket Bilgileri: Bu bölümde, gönderi hareketlerinin sıralaması, gönderi hareket tarihi detayları, hareket saatleri, işlem türü bilgisi, gönderiye dair detaylı bilgi, işlemin yapıldığı PTT şubesine dair bilgiler, işlemin yapıldığı il-ilçe ve aktarma merkezleri bilgileri yer alır.

PTT Gönderi Barkod Sorgulama Sistemi Yararları

Gönderilerinizin günün hangi saatinde hangi konumdan takip etmenizi sağlayan PTT barkod sorgulama sistemi ayrıca şu kolaylıkları sunmaktadır:

 • Gönderileri ister bilgisayardan ister telefondan her an ve her yerde takip edebilme özelliği
 • Gönderinizi sadece basit bir kaç tıklama ile takip edebilmek,
 • İsteğe bağlı otomatik bildirimler sayesinde kargo teslimatını unutmamak,
 • PTT Barkod taraması sayesinde son derece kolay gerçekleştirilen takip sistemi,

Turkiye.gov.tr İle Kargo Sorgulama

Sevkiyat takibi ile kargolarınızı takip edebilir ve beklenen teslimat süresini görebilirsiniz.İzleme için gönderi veya barkod numaranızı bilmeniz yeterlidir.Barkod Sorgulama işlemi, e-devlet üzerinden de yapılmaktadır. E-devlet sistemine, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra PTT Gn. Müd. > PTT Kayıtlı Gönderi Takibi kısmından yurt içi ve yurt dışı kargo sorgulamaları yapılmaktadır. E-devlet üzerinde barkod sorgulama yaparken de güvenlik resmi karakterlerinin girilmesi gerekir. Buradaki bilgilerde, kargonun teslim alındığı şubeden, alıcıya teslimine kadar gerçekleşen her aktarım ve hareket kayıt altına alınır.Kargo takip sistemi, gönderilerin güvenliğini hızlı ve verimli bir şekilde takip edilmesini sağlamak ve çalınmasını önlemek konusunda oldukça işlevseldir.

PTT Barkod sorgulama ile, gönderinizin nerede olduğunu her zaman takip edebilirsiniz.

kargo ve sevkiyat hizmet alanlarda uzman bir şekilde etkin hizmet sunmayı amaçlayan bir şirkettir. Türkiye’nin en gelişmiş posta, kargo, bankacılık, elektronik ticaret alanlarında hizmet veren şirketleri arasındadır. PTT ayrıca, PTTKep, Posta, Mektup Sepeti, Turpex, Filateli, Pul Müzesi, ePTTAVM, PTT Kitap, PTT Sigorta, PTT Çocuk, Tele-Post, Posta Abone Kutusu, PTT Bank, PTTCell gibi yan dallara da dahiptir. 150 yıldan fazla bir deneyimi ve birikimi ile gelişmiş teknolojileri etkin olarak kullanan PTT’yi güvenle kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Depo Sistem Kurulumu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Reklam

Ürün Takip Sistemi (ÜTS)

ÜTS NEDİR? Ürün Takip Sistemi (ÜTS) Projesi: Ülkemizde üretilen veya ithal edilen tüm tıbbi cihazların …

X