Anasayfa / Genel / Microsoft’un yeni internet hayali

Microsoft’un yeni internet hayali

Microsoft'un yeni internet hayali

Bilgi tasarrufu, “hudutsuz” bilgi kotasına ulaşımı bulunmayan kullanıcılar için çok ehemmiyetli bir mevzu. Dahası bilgi tasarrufu, açılması uzun süren sitelerin de daha acele açılması ve daha iyi bir web tecrübeyi anlamına gelebiliyor.

Telefonunuzda kesinlikle ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri 2019020413413896072.jpg Microsoft, Tasarruf Yapan Eklenti Patenti Aldı

Microsoft’un yeni yayınlanan tescilin müracaatı, işletme tarafından yalnızca birkaç ay evvel yapılmış. Tescilli teknoloji, web sayfaları yüklenirken bant genişliğinden, zamandan ve hatta teçhizat kaynaklarından tasarruf etmeyi sağlayan bir tarayıcı eklentisi.

Microsoft’a göre çağdaş web sayfaları, kullanıcıların ilgi duymadığı bir hayli şey kapsıyor. Bu cins içerikler çoğu zaman bir hayli değişik konumdan getiriliyor. Bazen yalnızca sayfayı kaydırmanız dahi içerik isteklerini tetikleyebiliyor. Tescilli eklenti, ek bilgi, manipülasyon gibi eylemler kapsayan irtibatları idrak ediyor. Bu eylem, bilgiyle ilişkilendirilmiş bir belirleyiciye göre reelleştirilebiliyor. Web sayfası, buna göre işlenip gösteriliyor.

Bahsedilen belirleyiciler, kullanıcılar tarafına idareniyor ve mahallî olarak saklanabiliyor. Bu belirleyiciler, “alaka alanlarını / alaka alanı olmayan alanları” tanımlamayı kastediyor. Konsept daha da geliştirilerek, sosyal medya hesabınız üzerinden alaka alanlarınız hesaplanabiliyor.

Eklenti, siz bilgileri almadan evvel de çalışabiliyor ve alaka alanınıza girebilecek bilgilere müteveccih bilgi yollayabiliyor. Alınan yanıta göre istenmeyen bilgi, hiç alınmayabiliyor. Kayıtsız bilgiler, istenirse bir başka konumda gösterilmek üzere yönlendirilebiliyor. Bu gidişatta bilginin orijinal konumu boş kalıyor.

2019020413412963172.jpg Microsoft, Tasarruf Yapan Eklenti Patenti Aldı

Microsoft, böyle bir eklentinin reklam yasaklayıcılardan değişik çalışacağını söylüyor. Zira içerik yasaklanmak yerine sunucularla konuşularak yalnızca kullanıcının ilgileneceği bilgi indiriliyor. Böylece bant genişliği ve kaynak kullanımı eksiltiliyor.

Bu teknolojinin hakikate dönüşeceğinin bir garantisi yok. Üstelik eklentinin pratikte gerçekten işe yarayıp yaramayacağı veya yayıncıların böyle bir eklentiden beğenmeyebileceği ve onu atlatmanın yollarını arayabileceği, olasılıklar dahilinde. Tescilin gerçek emeli, bu cins bir eklentinin haklarının Microsoft’a ait olduğunu söylemek.

Evvelki HaberWindows 10 ve Windows 7 Gelişti! Sonraki HaberYılan öyküsüne dönen Batman’de ciddi büyümeler!

Kaynak : http://www.chip.com.tr/haber/microsoft-tasarruf-yapan-eklenti-patenti-aldi_80541.html

Bir önceki yazımız olan Ben Affleck artık Batman değil! başlıklı makalemizde batman, ben affleck ve justice league hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Restaurant Adisyon Sistemleri

Restaurant Adisyon Sistemi Restoranlara aileleriyle birlikte güzel bir akşam yemeği yemek isteyen insanlar gelmektedirler ve …