fbpx
Anasayfa / Genel / Güvenlik kaygısı alışverişe mani!

Güvenlik kaygısı alışverişe mani!

Güvenlik kaygısı alışverişe mani!

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, kamuoyunun siber kabahat, siber güvenlik ve bilgi saklılığına ait davranış ve tecrübesini araştırmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde kapsamlı bir araştırma reelleştirdi. ESET Siber Güvenlik Barometresi olarak belirlenen ve anket şeklinde tertip edilen araştırma, 2 bin 500 bireyin katılımıyla yapıldı. ESET Kıdemli Güvenlik Tahlilcisi Stephen Cobb’un duyurduğu araştırma, enteresan belirtiler ortaya koydu.

Telefonunuzda kesinlikle ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri

Siber kabahat, uyuşturucu firariciliğinden de öne çıktı

2019020414482034985.jpg Siber suç, uyuşturucu kaçakçılığından da öne çıktı

Amerikalıların yüzde 70’i, online bankacılık operasyonlarında veya alışveriş yaparken web sitelerine sağlanan şahsi bilgilerin makûsa kullanılmasından kaygı dinliyor. Bununla beraber cemiyetin büyük çoğunluğu artık siber kabahatleri, ülkeleri için gitgide gelişen bir tehdit olarak görüyor. Hatta o kadar ki, katılımcıların takribî yüzde 91’i siber kabahatin, uyuşturucu firariciliği veya kara para aklamaktan daha ehemmiyetli bir mesele olduğunu düşündüklerini ifade etti.

ESET Kıdemli Güvenlik Tahlilcisi Stephen Cobb’e göre bu araştırmadaki en sansasyonel belirti, katılımcıların siber kabahatler tarafından oluşturulan risklere karşı dinledikleri derinlemesine kaygı ve bunun yakın zamanda düzeleceğine dair inançlarının olmayışıdır. Ankete katılanların takribî yüzde 87’si, siber kabahat kurbanı olma tehlikelerinin çoğalmasını beklediklerini belirtti.

Ankete katılanların yüzde 19’u online alışveriş, yüzde 20’si ise online bankacılık harekâtlarını güvenlik ve saklılık kaygıları sebebiyle yapmamayı seçim ettiklerini bildirdi. ESET Tahlilcisi Stephen Cobb’e göre bu yüzdeler, finansal kuruluşlar ve perakendeciler için kaybolan fırsatları ifade ediyor.

Raporda ayrıca siber kabahatle alakalı evhamlar ve bu cins kabahatlerle karşılaşma oranı arasındaki ilişki de belgeleniyor. Erişkin Amerikalıların takribî yüzde 70’i, şahsi bilgilerini isteyen sahte e-postalar veya telefon görüşmeleri aldıklarını bildirdiler. Çok daha fazla rakamda insan, katılımcıların yüzde 86’sı kimlik hırsızlığı kurbanı olabileceğinden kaygı dinlediğini söyledi ancak kimlik hırsızlığı yaşadığını bildiren katılımcıların yüzdesi ise bu rakamın yarısından daha az, yüzde 30 olarak hesaplandı. “Sarih olmak gerekirse, 10 Amerikalıdan üçünün kimlik hırsızlığı yaşamış olması oldukça şok edici” diyen Stephen Cobb, “Ancak bu yüksek kaygı oranından deneyimler edinebilir, ihtiyatlar geliştirilebilir,” tespitini yaptı.

Evvelki HaberMesh Teknolojili Deco’ya İndirim Geldi!  

Kaynak : http://www.chip.com.tr/haber/siber-guvenlik-endisesi-alisverise-engel_80547.html

Bir önceki yazımız olan Windows 7'de enteresan çoğalış! başlıklı makalemizde Microsoft, windows 10 ve windows 7 hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Barkod Numarası Nasıl Sorgulanır ?

Barkod Numarası Nasıl Sorgulanır ? GEPIR sisteminden yararlanarak hangi barkod numarasının hangi firmaya kayıtlı olduğunu …

X