Anasayfa / Genel / Google’ın tebessümdüren kusuru

Google’ın tebessümdüren kusuru

Google'ın tebessümdüren kusuru

Ses ile çalışan teknolojiler çoğu zaman istenildiği gibi çalışsa da, uslu termostat Nest‘e bağlı bir Google Home Mini, sahibi olan bir Redditor’un gösterdiği üzere, her zaman doğru çalışmayabiliyor.

Reddit kullanıcısı shiek403 bir gece yatak odasında soğuk sezerek aygıtını “içerideki sıcaklık ne” What’s the temperature inside? sualini sordu ve aldığı yanıt kendisine hiç anlamlı gelmedi. Aygıtın tanıdık sesi içerisinin 15.5 santigrat derece olduğunu söylemekteydi ancak shiek403, aygıtı geceleri 18.3 santigrat derece olacak biçimde ayarladığından emindi. Nest uygulamasını açarak hakimiyet ettiğinde doğru anımsadığını fark etti.

Artık gerçekten donakalmış olan shiek403, bir Reddit yazısı ile vaziyeti anlattı. Bir başka Redditor olan Davidjamorgan, süratli bir biçimde aranan yanıtı verdi.

Görünene göre aygıt, Türkiye’de yer alan Side‘nin sıcaklık hipotezini göstermekteydi. Şayet sualin What’s the temperature inside? – İçeride sıcaklık ne? “inside” içeride kısmını söylerken “in-” parçasına vurgu yapılırsa, aygıt bunu iki kelime olarak idrak ediyor “in” ve “side” ve Side’deki sıcaklık kıymetini veriyor. Google Home Mini, shiek403’ün meseleyi ses komutu ile idrak etmiş ancak düz yazı olarak yorumlamaktaydı.

Kısacası bir insan sorulmak isteneni anına idrak edebilir olsa da, makineler sözcükleri oldukları gibi idrak ediyor. Bu da, haberimizde olduğu gibi, tebessümdüren kusurlarla sonuçlanabiliyor.

Evvelki HaberApple Watch, Hava Vaziyeti Sorulduğunda Çakıldı Sonraki HaberKaspersky Dosyaları Aldı mı, Almadı mı?

Kaynak : http://www.chip.com.tr/haber/google-home-miniden-gulumseten-hata_72582.html

Bir önceki yazımız olan Sahte kripto uygulamalarına dikkat başlıklı makalemizde bitcoin, eset ve güvenlik hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Bayii Talep Formu

Bir önceki yazımız olan Nar10 Demo Talebi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Telefonunuzu Bırakın Biz Sizi Arayalım

İsim (gerekli)

Telefon (gerekli)

İşletme Türü (gerekli)

Mesajınız