Anasayfa / Haberler / FDA kök hücre usulünün kronik yaralarda kullanılmasını onayladı

FDA kök hücre usulünün kronik yaralarda kullanılmasını onayladı

FDA kök hücre usulünün kronik yaralarda kullanılmasını onayladı
 

Kök hücre kullanımı sıhhat alanında üzerine bir hayli eğilinen bir mevzu. Teknolojinin büyümesiyle bu alandaki çalışmalarda da büyümeler ivmelenerek devam etmekte. Buna rağmen şu ana kadar yapılan araştırmalar hep deneysel seviyede kalmıştı.

Sanford Health’de geçtiğimiz Eylül ayında başlanan çalışma hakikatine bakılırsa öteki çalışmalardan pek de değişik değil. Buna rağmen eş çalışmaların aksine son gelen habere mevzu olan araştırma FDA’dan onay alarak muadillerin sıyrılmayı başarmış.

Kronik yaralara deva olabilir

 

Aşinayı üzere kök hücre tekniği dokuların onarımı ve yaraların iyileşmesi gibi vaziyetlerde kullanılmak üzere deneylere mevzu oldu şimdiye kadar. Son çalışma da eş emel taşıyor ancak bu sefer diyabet hastaları gibi iyileşmeyen yaralara sahip insanlara müteveccih çözüm üretilmeye çalışılmış.

Ayrıca Bkz.Ameliyatlarda robot kullanımı operasyonun neticesini etkilemiyor
 

Araştırmaya 18 yaş üstünde ve 3 ile 25 cm arasında iyileşmeyen yaraya sahip şahıslar katılırken, hastaların kan şekerinin 2-3 aylık bir göstergesi olan Hb A1C bedelinin 9’un altında olduğunun altını çizelim.

 

Öte yandan ferdin kendi yağ dokusundan elde edilmiş kök hücre kullanılarak yapılan, FDA onaylı ilk çalışmayı, uzmanlar diyabet hastalarının hayat niteliğini çoğaldırabilecek ehemmiyetli bir adım olarak görmekte.

422 milyon diyabet hastası

 

Ek olarak 2014 seneyi Dünya Sıhhat Teşkilatı bilgilerine göre Dünya genelinde 422 milyon diyabet hastası olduğu düşünüldüğünde ve bunların Amerika Birleşik Devletleri bulunan 4.5 milyona varan bir kısmının kronik yaralara sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda böylesi bir çalışmaya insanlığın ne denli fakir olduğu oldukça apaçık.

 
 

Kronik yaralar her zaman diyabet kaynaklı oluşmuyor tabi ki de. Bazı vasküler rahatsızlıklarda da eş tabloyla karşılaşılabiliyor ki bu vaziyet hem hastanın devamlı acı sürüklemesine neden oluyor hem de ferdin sıhhatini riske atıyor.

Son olarak Sanford Health’deki çalışmanın henüz bitirilmediğini belirtelim. Ayrıca FDA’nın onayının gelmesi ise araştırmaya olan alakanın ne denli büyük olduğunun en sarih göstergelerinden birisi olarak kabul edilebilir. İlerleyen günlerde bizleri bekleyen büyümeleri merakla takip ediyor olacağız.

Kaynak : https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/FDA-kok-hucre-yonteminin-kronik-yaralarda-kullanilmasini-onayladi.htm

Bir önceki yazımız olan Surface Phone sonunda geliyor mu? başlıklı makalemizde Microsoft, surface phone ve windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Neffos, çerçevesiz ekranlı bir canavarla geliyor!

Neffos, çerçevesiz ekranlı bir canavarla geliyor!

Henüz model ismi emin olmayan ancak teknik özellikleriyle beraber tasarımı sızdırılan yeni uslu telefon, ilk …

Telefonunuzu Bırakın Biz Sizi Arayalım

İsim (gerekli)

Telefon (gerekli)

İşletme Türü (gerekli)

Mesajınız