Anasayfa / Haberler / Face ID aldatılabiliyor!

Face ID aldatılabiliyor!

Face ID aldatılabiliyor!

Apple’ın iPhone X ile beraber tanıttığı Face ID‘nin ananesel parmak izi okuyucusuna göre çok daha tehlikesiz olduğu bildirilmişti. Sistemin yanılma ihtimalinin bir milyonda bir olduğunu belirtmiş, fakat 13 yaşın altındaki çocuklar ve ikizleri ayırt etme mevzusunda zafer oranının düşük olduğu dile getirilmişti.

Mashable ve Business Insider siteleri iPhone X’in surat tasvire sistemini ikiz testine tabi yakaladılar. Ortaya eksantrik neticeler çıktı. Mashable, testi iki ikiz grubu ile yaptı. Her iki misalde de Face ID ikizlerin suratlarını ayırt edemeyerek iPhone kilidini açtı. Bir testte ise gözlüklü olan ikizler gözlüklerini çıkararak sınama yaptılar. Netice itibari ile iPhone X yeniden ikizleri ayırt edemedi.

Business Insider’ın testlerinde ise suratını tanıtan bir şahıs daha sonra şapka, gözlük ve atkı takarak iPhone X kilidini açmaya çalıştı. Her seferinde kilit açıldı. Fakat ikiz kardeşi Face ID’yi aldatmak için sınamalar yapmasına karşın iPhone X bir cinsli açılmadı. Teste katılan ve iPhone X’e suratını tanıtan genç, aile azalarının dahi ayırt edemediği kardeşini surat tasvire sisteminin ayırt etmesinin coşturucu olduğunu söyledi.

Apple, Face ID’nin müthiş olduğunu iddia etmiyor. Resim ve videolar ile aldatılmaya çalışılan sistemi aşmak muhtemel olmadı. Apple yetkilileri surat tasvire sisteminin genetik yakınlığı olan şahısları ayırt etmede zafersiz olabileceğini belirtmişlerdi. İşletme bu nedenle özellikle tek yumurta ikizleri için surat tasvire dışında şifre ile gözetmeyi öneriyor.

:: iPhone X’teki surat tasvire sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : https://shiftdelete.net/face-id-kandirilabiliyor

Bir önceki yazımız olan watchOS 4.1 yayınlandı! başlıklı makalemizde watchos 4.1, watchos 4.1 apple music ve watchos 4.1 final hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Neffos, çerçevesiz ekranlı bir canavarla geliyor!

Neffos, çerçevesiz ekranlı bir canavarla geliyor!

Henüz model ismi emin olmayan ancak teknik özellikleriyle beraber tasarımı sızdırılan yeni uslu telefon, ilk …

Telefonunuzu Bırakın Biz Sizi Arayalım

İsim (gerekli)

Telefon (gerekli)

İşletme Türü (gerekli)

Mesajınız