Anasayfa / Haberler / Dünyayı değiştiren 8 büyük teknoloji projesi!

Dünyayı değiştiren 8 büyük teknoloji projesi!

Dünyayı değiştiren 8 büyük teknoloji projesi!

Avrupa X-Işını Özgür Elektron Lazeri

Yakın zamanda bitirilmiş bir proje olan Avrupa X-Işını Özgür Elektron Lazeri, dünyanın en eforlu görüntü üreten X-ışını lazeri olarak karşımıza çıkıyor. Eylül ayında Almanya’da hizmet vermeye başlayan devasa lazer, yerin 38 metre altındaki 3.4 kmlik bir tünelin içinde yer alıyor. X-ışını lazeri oluştuğu anda biyokimyasal reaksiyonların görüntülerini kaydolabiliyor. Bu sayede ortaya çıkan kimyevi reaksiyonların esas adımlarının anlaşılması amaçlanıyor.

Üç Boğaz Barajı

Çin’deki dünyanın en büyük hidroelektrik santralinin inşa edilmesi için 37 milyar dolar tüketilmiş. 10 yılda bitirilen ve 2003 senesinde açılan Üç Boğaz Barajı, Yangtze Nehri üzerinde 660 km ile uzanıyor. Baraj, 2016 senesinde 93.500 TWh üretirken 2012 senesinde ise 98.100 TWh ile rekor kırdı. Öte yandan barajın kuruluşu sırasında 1 milyon yurttaş bölgeden taşınmak zorunda kaldı.

Apollo Uzay Programı

Apollo Uzay Programı sırasında geliştirilen her bir nesne teknolojinin eforunu gösteren bir misal denilebilir. 1960’lı senelerde yaşama geçirilen proje ile 20 Temmuz 1969 tarihinde ilk insan Ay’a adım attı. 1969-1972 seneleri arasında Ay’a altı Apollo vazifeyi reelleştirildi. İnsanlık için ehemmiyetli bir adım olan misyonlar, insanlığın hala devam eden uzay bulguyu mevzusunda lider oldu.

Beynelmilel Uzay İstasyonu

1998 senesinde fırlatılan Beynelmilel Uzay İstasyonu mega projelerden birisi. İnşasında 14 değişik ülkenin bir arada çalıştığı istasyon, Soğuk Savaş yarıyılının bitiminde uzay araştırmaları için bir arada çalışılmasıyla da yeni bir çağın temsilcisi oldu. Uzaya sevk edilen ve Dünya’dan üryan gözle dahi görülebilen en büyük insan yapısı için 150 milyar dolar tüketildi.

DARPA CALO Projesi

Amerika Birleşik Devletleri Korunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı ya da kısa ismiyle DARPA tarafından sponsor olunan CALO projesi için 2003-2008 seneleri arasında 500 şahıs çalıştı. Bilen ve Tertip Eden Öğrenişsel Asistan anlamdaki projenin emeli; makine öğrenimi, bilgi temsili, natürel dil harekâta dahil suni zekânın değişik yaklaşımlarını bir araya getirmek ve askeriye için suni zekâ taşıtları hazırlamaktı. Apple’ın 2011 senesinde tanıttığı uslu suni zekâ destekçisi Siri gibi teknolojiler için DARPA’ya teşekkür etmemiz gerekiyor.

İnsan Genom Projesi

1990-2003 seneleri arasında yürütülen İnsan Genom Projesi, insan Deoksirübo Nükleik Asit’sının dizilimini ve haritasını çıkaran bir beynelmilel bilimsel araştırma projesiydi. Bu sayede bir insanı oluşturmak için tabiatın tasarımının okunması sağlandı. Günümüzde rastgele biri, birkaç bin dolar karşılığında genetik yapısını sıralandırabiliyor. Ayrıca, ferde göre uyarlanmış proaktif tıp gibi şeyler için de bir hayli ihtimalin önü açılabilir.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

İsviçre ve Fransa hududunda yerin 100 metre altında heyeti olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın ana dairesel tüneli 27 km uzunluğunda. Dünyanın en büyük ve en eforlu parçacık hızlandırıcısının inşası 9 milyar dolara patladı ve 2009 senesinde ilk defa çalışmaya başladı. 20 ülkeden bilim insanlarının yürütücü ve onlarca ülkeden bilimcinin de gözlemci olarak yer aldığı projeyle parçacık fiziğine dair pek çok suale cevap getirilecek. Süratlendirici, Büyük Patlama sonrasındaki çok kısa zaman diliminde varolan şartların yine oluşturulmasını sağlıyor.

Manhattan Projesi

Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1942-1946 seneleri arasında yürütülen devasa Ar-Ge projesi, dünyanın ilk atom bombalarını oluşturmak için nükleer fizik ve kimyayı kapsayan lider çalışmalara imzalaydı. Proje ile 2. Dünya Savaşı sona erdirildi ancak bu yüzbinlerce hayata mülk oldu. Ayrıca, beynelmilel politika ve savaşların durumu ebediye dek değişti.

:: Sizce geleceği şekillendirecek teknoloji ne olacak?

Kaynak : https://shiftdelete.net/dunyayi-degistiren-8-buyuk-teknoloji-projesi

Bir önceki yazımız olan BenQ Zowie EC1-B ve EC2-B duyuruldu! başlıklı makalemizde benq, benq zowie ve benq zowie ec1-b hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Neffos, çerçevesiz ekranlı bir canavarla geliyor!

Neffos, çerçevesiz ekranlı bir canavarla geliyor!

Henüz model ismi emin olmayan ancak teknik özellikleriyle beraber tasarımı sızdırılan yeni uslu telefon, ilk …

Telefonunuzu Bırakın Biz Sizi Arayalım

İsim (gerekli)

Telefon (gerekli)

İşletme Türü (gerekli)

Mesajınız