Anasayfa / Haberler / Dijitale bayan eli dokunacak

Dijitale bayan eli dokunacak

Dijitale bayan eli dokunacak

Bayanların yazılım çağında geri kalmaması ve mobil teknolojileri tanıyıp teşebbüsçülükte bir adım öne geçebilmeleri emeliyle Turkcell, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Bayan Teşebbüsçüler Heyeti işbirliğinde başlatılan ‘Geleceği Yazan Bayanlar’ projesinde sona gelindi. Altı ay süren yolculuğun sonunda finale kalan 10 proje değerlendirilerek dereceye girenler takımlar tertip edilen merasimle mükâfatlandırıldı. Teknolojiyle ilgilenen bayanların yazılım çağı ve Sanayi 4.0 yarıyıllarından geri kalmamalarının ve istihdamının artırılmasının kastedildiği “Geleceği Yazan Bayanlar” projesinin mükâfat merasiminde, birincilik mükâfatı İstanbul’a gitti. Gökçe Demir ve Hilal Şener’in geliştirdiği ‘Otizmo’ isimli yazılım, giyilebilir aygıt aracılığıyla alınan sinyallerle otizm kuşkusu gidişatında teşhis edilmesine olanak sunuyor. İkincilik mükâfatını kazanan Özden Çetin Yakın’ın uygulaması, çocukların sıhhatli ve basit beslenebilmesi için ebeveynlere dayanakçı olmayı hedefliyor. Ayşe Nur Zengin, Evin Keleş ve Meryem Sena Kılıç’ın beraber geliştirdikleri Yubiva isimli proje ise üçüncülük mükâfatının sahibi oldu. Proje, 6-12 yaş aralığındaki duyma manili çocuklara reyin kartları ve artırılmış asıllık kullanılarak işaret dili eğitimi veriyor. Birinci olan Geleceği Yazan Bayanlar takımı, Silikon Vadisi’ni ziyaret ve teknoparklarda istihdam hakkı kazandı. Otizmo projesi, ticarileşme safhasında Turkcell ve Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ile beraber yola devam edecek. En çok alkış toplayan iyi fikirler Turkcell Arıkovanı’nda fonlamaya açılacak.

Türkiye’nin bayanlarını geleceğin teknolojisini hazırlamaya teşvik eden projenin mimarı ve sponsoru olan adlar anlamlı gecede de teşebbüsçü bayanların yanında hazır bulundu. Mükâfat merasimine katılan Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Bayan Teşebbüsçüler Heyet Başkanı Evrim Aras, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Genç Teşebbüsçüler Heyeti Başkanı Ali Sabancı dereceye giren bayan teşebbüsçülere mükâfatlarını ibraz etti.

Gecede bir konuşma yapan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, şunları söyledi: “Turkcell olarak Türkiye için insanımız için çalışıyor, cemiyetimizden aldığımızı yeniden cemiyetimize geri vermek için çabalıyoruz. Önümüzdeki yarıyılda en büyük gayemiz dünyanın önde gelen teknoloji markalarından biri olmak ve Türkiyemizi teknolojide üreten ülke konumuna getirmek. Bir o kadar ehemmiyetli bir mevzu da bayanlarımızın yüksek bedel sağlayan teknoloji sektöründe yer almaları. Ne Yazık Ki bayan işgücünün ekonomiye yeterli katkı sağlayamaması en ehemmiyetli yetersizliklerimizden, o surattan özellikle bayanlarımızın Sanayi 4.0 yarıyılında yazılım marifetlerini geliştirmeleri son derece kritik. Burada daha gideceğimiz yol olduğunu düşünüyoruz ve çalışmalarımızı buna göre yönlendiriyoruz. Biz de bu kavrayış ve hassasiyetle bundan beş sene evvel yaşama geçirdiğimiz ‘Geleceği Yazanlar’ projesini Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ve Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Bayan Teşebbüsçüler işbirliğiyle yeni bir perspektifle tekerrür ele aldık. Böylece ‘Geleceği Yazan Bayanlar’ projemiz ortaya çıktı. Ehemmiyetli olan bu projeyi sürdürmek, 1500 değil, 15 bin, 150 bin, 500 bin bayanı yazılımla buluşturmak.”

“Geleceği Yazan Bayanlar”da galibiyetli olan 100 teşebbüsçü bayana istihdam yaratarak Turkcell mahsul ve servislerinin son kullanıcı testlerini yaptırmayı kastettiklerini belirten Terzioğlu şöyle devam etti: “İlk evrede 6 ay sürecek tester bayanlar projesinde Türkiye’nin değişik bölge ve kentlerinde yaşayan, tercih ve eğitim süreçlerini zaferle bitiren 100 Tester bayana uzaktan çalışma olanağı sunarak Turkcell Grup’ta istihdam edeceğiz. Aynı zamanda galibiyetli projeleri Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda fonlamaya açarak bayanların teşebbüsçülükle alakalı hayallerini ve fikirlerini reelleştirme olanağı sunacağız.”

“Geleceği bugünden inşa etmemiz gerekiyor”

Yazılımın ekonominin en kritik becerelerinden biri olduğunun altını çizen Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise şöyle konuştu: “Türkiye’nin genç ve zinde popülasyon fırsatını değerlendirebilmesi için odaklanması gereken iki esas husus var. Bunlardan birincisi insan kaynağını yeni sanayi devrimine uygun kabiliyetlerle donatmak, ikincisi ise bayanların ekonomik yaşamdaki varlıklarını artırmaktır. Geleceği Yazan Bayanlar Projesi ile bayanlara yeni ekonominin en kritik marifetlerinden olan yazılım geliştirme yeteneğini kazandırmayı hedef aldık. Turkcell ve projeye katılan odalarımızla beraber Türkiye’nin 18 şehrinde 1359 bayana mobil uygulama yazılımı geliştirme eğitimine katılma olanağı verdik. Eğitimi zaferle bitiren katılımcıların tümü bizlerin gözünde dereceye girdiler. Zira onlar Türkiye’nin dijital dünyadaki geleceğinde laf sahibi olmak için ilk adımı attılar. Umuyorum ki bu projede bildikleriyle yeni iş fikirlerini yaşama geçirecek ve Türkiye’nin zenginleşmesine çok ehemmiyetli katkılar yapacaklar. Unutmayın ki, geleceği oluşturmak, hipotez etmekten daha basittir.  İşte biz bu proje ile geleceği oluşturacak yeteneklere sahip bayanların rakamını artırmayı hedef aldık. Zira geleceği bugünden inşa etmemiz gerekiyor. Ve fırsatların kazası olmaz. Türkiye kalkınacaksa, zengin olacaksa, ulusal kazancımız 25 bin dolara çıkacaksa, Türkiyenin gündemine, odak noktasına teşebbüsçülüğü koymalıyız. Bu işe başlamamızın nedeni işte buydu. Geleceği bugünden inşa ediyoruz. Bayan ve erkek teşebbüsçü rakamı yüzde 50-50 olmalı. Fakirlik ve işsizlikten kurtulmanın yolu teşebbüsçülerin çoğalmasından geçiyor. Her bir teşebbüsçü demek vasati 10 şahsı istihdam etmek demektir. Turkcell ile başladığımız proje ile içimizden milyar dolarlık genç bayanlarımız çıksın istiyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki kızlarımızın kafasına, nasıl proje yapabilirim, insanlığa nasıl fayda sunabilirim diye fikir koyduk. Bundan sonra kızlarımız fikrini projesini geliştirip insanların kullanımına sunabilmek için çalışacaklar. Burada da en büyk sponsorları Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ve Turkcell olacak.”

Bayanların değişik bakış açılarının büyük fark yarattığını söyleyen Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Bayan Teşebbüsçüler Heyet Başkanı Evrim Aras ise, “Kuruluşunun 10’uncu senesinde Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Bayan Teşebbüsçüler Heyeti olarak misyonumuzu, ülkemizdeki bayan teşebbüsçü potansiyelinin nicelik ve kalite bakımından geliştirilmesi olarak tanımladık. Bayanların yazılım çağında geri kalmamasını ve mobil teknolojileri tanıyıp teşebbüsçülükte bir adım öne geçebilmelerini sağlamak emeliyle ‘Geleceği Yazan Bayanlar’ projesini başlattık. Bayanların itinalı, dikkatli ve değişik bakmaları sayesinde özellikle uygulama geliştirme mevzusunda büyük fark yaratacaklarını düşünüyoruz. Bu mevzuda eğitilmeleri onlara evrensel dünyanın kapılarını kalemtıraş. Bayanlar buradan bildikleri mobil yazılım geliştirme maharetleriyle kendi işlerinde fark yaratacak uygulamalara sahip olacakları gibi isterlerse teknoloji ve hizmet firmalarının ekosistemlerine de dahil olabilecekler” dedi.

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Genç Teşebbüsçüler Heyeti Başkanı Ali Sabancı, şunları söyledi: “Bugün ülkenin yarısı bayanlardan oluşuyor. Fakat TÜİK bilgilerine göre yüzde 28’i işgücüne katılıyor. Ben 40 milyonluk bir ülkede yaşamak istemiyorum. Ben 81 milyon popülasyonlu bir ülkede yaşamak istiyorum. Bu surattan Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ve Turkcell’in önderlik ettiği Geleceği Yazan Bayanlar Projesi’nin çok anlamlı buluyorum. Bayan teşebbüsçülere ve bayanlara yardım olan müessese ve kuruluşlara yardım olalım. Ve uyanalım. Şayet uyanırsak, daha iyi bir ülkede yaşayacağız.”

Kazanan projeler, aralarında Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Bayan Teşebbüsçüler Heyet Başkanı Evrim Aras, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Genç Teşebbüsçüler Heyeti Başkanı Ali Sabancı, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Teşebbüs Anaparası Meclisi Başkanı Göktekin Dinçerler, Turkcell Genel Müdür Destekçisi İsmail Tam, Turkcell Yüksekokul Genel Müdürü Banu Emekçi Sezen, Turkcell Genel Müdür Destekçisi Seyfettin Sağlam ve Turkcell Genel Müdür Destekçisi Serkan Öztürk’ün bulunduğu 9 jüri abonesi tarafından tanımlandı.

Adım adım “Geleceği Yazan Bayanlar”

Türkiye’nin dört bir yanından büyük alaka toplayan projeye 60 kentten 1359 bayan teşebbüsçü müracaat etti. 1836 saat sınıf içi ve 46 bin 200 online eğitimlerin ardından 2 bin zafer evrakı dağıtıldı. Proje süresince 2,3 milyon satır kod yazıldı ve 170 bin km yol katedildi. 203 proje düşüncesi ile şehir seçmeleri hakikatleştirilirken 70 iş danışmanı ile 3 gün birebir görüşme, 55 eğitmen ile 4 gün teknik danışmanlık dayanakları verildi.

‘Devam edin ve dünyayı değiştirin’

Geleceği Yazan Bayanlar mükâfat merasimine misafir konuşmacı olarak katılan dünyaca şöhretli teşebbüsçü Draper Üniversitesi’nin kurucusu Amerika Birleşik Devletlerili yatırımcı Tim Draper da bayan teşebbüsçülere hayranlık dinlediğini dile getirerek şunları söyledi: “Kurduğum üniversiteye müracaat etenlerin sadece yüzde 6’sı bayanlardan oluşuyordu. Bu sayıyı yüzde 10’a çıkardım ve katılan tüm bayanları üniversiteye aldım. Orada bir sihir, büyü oluştu. Bayanlar yaşamda kalan zira onlar çok eforlu. Dünyayı değiştirecek, dominant olacak şahıslar teşebbüsçü bayanlardır. Günümüz dünyasında teknoloji her şeyi değiştirdi ve irtibat daha ehemmiyetli hale geldi. Görüyoruz ki bayanlar irtibatta çok eforlu, daha iyi kavrıyor ve başkalaşımı sağlıyorlar. Bayan teşebbüsçülere önerim, etrafınızda sizi tenkit eten negatif düşünenlere aldırış etmeyin. Makûs bir şey söylüyorlarsa pozitif düşünün ve bunu işinizde fırsata çevirin. Dayanıklı olun. İşinize devam edin ve dünyayı değiştirin.”

Evvelki HaberFidye Yazılımı Bad Rabbit, Avrupa’da Dağılıyor Sonraki HaberApple’a Göre Face ID İsabetsiz Çalışmıyor

Kaynak : http://www.chip.com.tr/haber/turkiyenin-dijital-kalkinmasina-kadin-eli-degecek_72382.html

Bir önceki yazımız olan Facebook'ta 4K video testleri başladı başlıklı makalemizde 2160p uhd-1, 4K çözünürlük ve destek hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Neffos, çerçevesiz ekranlı bir canavarla geliyor!

Neffos, çerçevesiz ekranlı bir canavarla geliyor!

Henüz model ismi emin olmayan ancak teknik özellikleriyle beraber tasarımı sızdırılan yeni uslu telefon, ilk …

Telefonunuzu Bırakın Biz Sizi Arayalım

İsim (gerekli)

Telefon (gerekli)

İşletme Türü (gerekli)

Mesajınız