fbpx

Depo Barkod Sistemleri

Barkod sistemleri gün geçtikçe daha da önemli hale gelen bir nevi güvenlik önlemleridir. Yalnızca güvenlik önlemi olarak nitelemek yanlış olsa da güvenlik açısından sunduğu avantajlar göz önüne alındığında kullanıcıya büyük avantajlar sunmaktadır. Güvenlik önleminin yanı sıra ürünlerin eksiksiz bir şekilde belgelenmesine olanak tanır. Bu sayede kullanıcı ürünlerinin stok bilgisi gibi bilgilerine geleneksel yöntemler kullanmadan ulaşmış olur. Böylece geleneksel yöntemlerinin dezavantajlarından da korunmuş olur.

 

Bu bağlamda öne çıkan depo barkod sistemleri depo içerisindeki ürünlerin tamamına yönelik kaliteli bir çalışma olarak karşımıza çıkar. Depo ürünlerinin takibini kolaylaştıran bu depo programı depo ya da ürün sahibinin işini kolaylaştırdığı gibi herhangi bir aksaklık çıkmasının önüne geçer. Bunun en temel nedeni iste depoda var olan ürünün bilgisayar tarafından kaydının tutulmasıdır. Tutulan kayıtlar hataya yer vermeden barkod vasıtası ile güncellenebilir. Bu sayede de stok durumu anlık olarak incelenip olası sıkıntıların önüne geçişmiş olunur.

 

Öte yandan depo sistemleri satış konusunda da büyük önem arz etmektedir. Satışı yapılacak ürünlerin stok durumunun kontrol edilmesi birçok işletmeci için önemli bir konudur. Bu nedenle stoğun kesin olarak bilinmesi ve buna göre satış yapılmasının da yegane yolu barkod sistemleridir. Barkod sistemleri sayesinde ürün sahibi güncel olarak stok durumlarını inceleyip buna göre satış yaptığı için herhangi bir aksiliğin önüne geçerek maksimum verimi alabilmektedir.

 

Depo takip programları güvenlik konusunda da önemli bir konu olarak karşımıza çıkar. Ürün ya da diğer adıyla mal sahibinin önem verdiği konulardan biri depodaki ürün konusunda yaşadığı olumsuzluklardır. Bu olumsuzlukları gerek hırsızlık gerekse barkodsuz satış olarak değerlendirebiliriz. Tüm bu sorunların önüne geçmek adına tasarlanmış mağaza barkod sistemleri sayesinde ürünün tam stoğu sisteme girilir ve ardından yapılan satışlar barkod sayesinde güncellenir. Bu sayede ürün sahibi depodaki malı sürekli olarak kontrol edebilirken hırsızlık gibi olumsuz durumların önüne geçebilir. Böylece mal sahibi hem stok durumundaki güncel bilginin verdiği avantajlarla karlılığını koruyabilirken olası güvenlik sorunlarını ortadan kaldırdığı için herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadan sağlıklı bir şekilde ticareti  yürütebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Barkod Programı, Takip Sistemleri başlıklı makalemizde barkod programı, stok proğramı ve stok takip takip hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Ürün Takip Sistemi (ÜTS)

ÜTS NEDİR? Ürün Takip Sistemi (ÜTS) Projesi: Ülkemizde üretilen veya ithal edilen tüm tıbbi cihazların …

X