Anasayfa / Haberler / Avmler bizi gozetliyor

Avmler bizi gozetliyor

‘FootPath’ isimli sistem AVM’deki müşterilerin hangi mağazaya girdiğini, ne kadar vakit geçirdiğini kaydediyor
İngiltere’deki 10 büyük alışveriş merkezinde müşterilerin cep telefonu sinyallerinin izinsiz takip edilmesi, tartışmaya yol açtı.

Özel güvenlik şirketi Path Intelligence tarafından geliştirilen “FootPath” isimli sistem, başkent Londra dahil 7 ayrı şehirdeki alışveriş merkezlerine yerleştirildi. Uygulama, müşterilerin alışveriş merkezine adım atmalarından itibaren hangi mağazalara girdiği ve ne kadar vakit geçirdiğine değin tüm hareketlerini tarıyor. Sistemin yüklü olduğu binaya yaklaşan kişinin cep telefonu, geçici bir barkodla izlemeye takılıyor.

Bu barkod, kişi sistemin kapsama alanından uzaklaşınca iptal ediliyor. İzlenilen müşteriler, uygulamadan yalnızca alışveriş merkezinin astığı küçük uyarı levhalarını farkederse haberdar olabiliyor. Binanın her katının 24 saat boyunca güvenlik kameralarıyla izlendiği ve kaydedildiğini belirten uyarı levhasının hemen altında, müşteri hizmetlerini geliştirme amacıyla binadaki herkesin cep telefonu hareketlerinin izlendiği fakat hiçbir kişisel bilginin kaydedilmediği yazıyor.

Gizlilik ihlali
Uygulamanın haber olmasından sonra tepki gösteren müşteriler, her ne sebeple olursa olsun hareketlerinin izlenmesinin açık bir gizlilik ihlali olduğunu ifade etti. Big Brother Watch özel hayat savunma kuruluşu ise, cep telefonlarının farklı nedenlerle sayım için kullanılabiliyor olmasının sağlıksız olduğunu ve hukuk boşluğundan kaynaklandığını söyledi. Sistem, yalnızca telefon kapatıldığında devredışı bırakılabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Mersinli optik firmalari barkoda geciyor başlıklı makalemizde barkod, go ve gozluk barkod hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

cloudcomputing

Bulut Servisli Satış Programı

Bulut Servisli Satış Programı Çeşitli yazılım ve donanımların bir arada kullanılarak hızlı bir şekilde satış …