Anasayfa / Haberler / Vodafone Uslu Köy’de 15 Milyar TL amaçlanıyor!

Vodafone Uslu Köy’de 15 Milyar TL amaçlanıyor!

Vodafone Uslu Köy’de 15 Milyar TL amaçlanıyor!

Tüm iş ortaklarının katkısıyla 10 senede takribî 28 milyon TL’lik yatırım yapılması tasarlanıyor. Vodafone Uslu Köy’de uygulanan uslu model ile nebatsal imal maliyetlerinde %22, hayvansal imal maliyetlerinde %20 tasarruf sağlanırken, faydalılığı vasati %10 artırmak olası olacak.

Uçtan uca dijital teknolojilerle donatılan Vodafone Uslu Köy, etrafsal kalkınmaya da katkı sağlayacak. Uslu sistemleri sayesinde toprak ve su lekeliliğinin önüne geçerek zirai kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayan Vodafone Uslu Köy’de zirai sulamada en az %20 tasarruf elde edilecek.

Vodafone Türkiye İcra Heyeti Başkan Yardımcısı Engin Aksoy “ Vodafone Uslu Köy ile ananesel tarım usullerini ileri teknolojinin imkânlarıyla birleştiren yeni jenerasyon bir kırsal hayat modeli sunuyoruz. Hesaplamalarımıza göre, Vodafone Uslu Köy’deki teknoloji ve kaliteli bilgi uygulamalarıyla 5 senede 642 bin çiftçiye erişerek toplam 15 milyar TL’lik ekonomik bedel yaratabileceğiz ” dedi.

TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın “Geçen sene sizlerle bültenini paylaştığımız ‘dünyanın ilk uslu köyü’ hayalimiz bugün asla dönüşmüş gidişatta. İnanıyoruz ki Vodafone Uslu Köy tarımda sanki Rönesans tesirini başlatan ilk adım olarak tarihteki yerini alacak. Köyden şehre göçün eksilmesini, hem kırsalda hem şehirlerde hayat niteliğinin yükselmesini heves ediyoruz. Etrafın ve pak su kaynaklarının korunmasını arz ediyoruz. Tüm bunları yaşama geçirmenin yolu kırsalda dijital mutasyonu hakikatleştirmekten geçiyor” dedi.

Uslu bilezikle hayvan takibi

Büyükbaş hayvanların ayaklarına takılan ve “pedometre” ismi verilen uslu bilezik ile hayvan hareketleri ölçümlenerek hayvanların sıhhati ve doğum zamanı takip edilebiliyor. Değişik yandan, arıcılıkta kullanılan GPS Takip Sistemi sayesinde kovanların takibi yapılarak ileriye dönük bilgi bir araya geliyor.

Tarımsal izleme merkezi

Vodafone Uslu Köy’de zirai yapımda Yakın Alan Bağlantıyı NFC teknolojisinden faydalanılıyor. Her mahsulün tarihsel bilgilerinin takip edildiği bu teknolojiyle, her bir mahsul için bir sonraki adımın doğru olarak ve zamanında uygulanması sağlanıyor. Değişik yandan, zirai izleme merkeziyle, Vodafone Uslu Köy’de kullanılan tam IoT Nesnelerin İnterneti uygulamalarından gelen bilgiler tek bir ekrandan takip edilebiliyor.

Cepten tek tuşla sulama

Vodafone Uslu Köy’de Ocak 2018 itibariyle kullanıma sunulması tasarlanan, aile çiftçiliğine özel Uslu Sulama Otomasyonu ile çiftçiler, tarlalarının sulamasını uzaktan hakimiyet edebilecekler. Toprağın nemine göre sulama periyotlarını tanımlayan bu sistemle imal çoğalışının yanında sulama suyunun kullanımında tasarruf sağlanacak.

Köy köy dolaşılacak

Vodafone Uslu Köy için “Çiftçi Çözüm Ortağı” ismiyle bir çiftçi satış kanalı da kuruluyor. Buna göre, merkezi Vodafone Uslu Köy’de bulunan ve bir senenin sonunda 70 şahsa erişmesi kastedilen özel bir mobil takım, ilk yılında Türkiye’de tarımın yoğun olarak yapıldığı 15 şehirde köyleri tek tek dolaşacak, çiftçilere hem bağlantı gereksinimlerine müteveccih uygun Vodafone mahsullerini, hem de zirai teknolojileri eriştirecek.

Kaynak : https://shiftdelete.net/vodafone-akilli-koyde-15-milyar-tl-hedefleniyor

Bir önceki yazımız olan Sony A7R III full frame resim aygıtı tanıtıldı başlıklı makalemizde aynasız fotoğraf makinesi, fotoğraf makinesi ve Sony A7R III hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Neffos, çerçevesiz ekranlı bir canavarla geliyor!

Neffos, çerçevesiz ekranlı bir canavarla geliyor!

Henüz model ismi emin olmayan ancak teknik özellikleriyle beraber tasarımı sızdırılan yeni uslu telefon, ilk …