Anasayfa / Haberler / İntihara eğilimli bireyler tespit edilebilecek!

İntihara eğilimli bireyler tespit edilebilecek!

İntihara eğilimli bireyler tespit edilebilecek!

Analistler, bir bireyin intihara eğilimli olup olmadığını tespit edebilmek için bir makine bilme algoritması ve beyin görüntüleme usulü geliştirdi. Bunun için son çalışmada 34 şahıs analize alındı.Beyin etkinlikleri işlevsel manyetik titreşim görüntüleme fMRI kullanarak kaydolunurken, 10 sözcükten oluşan üç liste sunuldu.

Bu üç listeden birinde vefatla ilgili kelimelerden “vefat”, “ölümcül”, bir öbüründe pozitif kavramlar “dikkatsiz”, “methiye” ve öbüründe ise negatif fikirler “mesele” , “can kasveti” kobaya okutuldu. Analistlerin geliştirdiği algoritma ile beyin taramaları incelendi ve intihara etmeye eğilimli grup yüzde 91 doğrulukla ayırt edildi.

Araştırma takımı daha evvel “asapsal imzalar” olarak adlandırdıkları hadiselerin bir kütüphanesini geliştirdi. Bunlar belli duygusal tepkiler için parmak izi gibi davranan beyin görüntüleridir ve özellikle de yeis, utanç, hiddet, şeref gibi duyguları kapsar. Yeni çalışmada, intihara eğilimli olanların nöro-tipik bireylerle karşılaştırıldığında belli kavramlara karşı değişik duygusal tepkiler verdiği ortaya çıktı.

:: İntihar etmeye eğilimli şahısların tespit edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : https://shiftdelete.net/intihara-meyilli-kisiler-tespit-edilebilecek

Bir önceki yazımız olan Bilgisayarlara karşın TV izlemeyi beğeniyoruz! başlıklı makalemizde 4k uhd, dizi ve Netflix hakkında bilgiler verilmektedir.

Reklam

Neffos, çerçevesiz ekranlı bir canavarla geliyor!

Neffos, çerçevesiz ekranlı bir canavarla geliyor!

Henüz model ismi emin olmayan ancak teknik özellikleriyle beraber tasarımı sızdırılan yeni uslu telefon, ilk …

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Telefonunuzu Bırakın Biz Sizi Arayalım

İsim (gerekli)

Telefon (gerekli)

İşletme Türü (gerekli)

Mesajınız